Tikrosios tarpusavio skolinimosi platformų grąžos skaičiavimai

metinės grąžos skaičiavimas

Visada galite pasitikėti tarpusavio skolinimosi operatorių platformų pateikiamu grąžos skaičiavimu, bet jeigu norite patys pasiskaičiuoti, kiek uždirbate arba norite suprasti kaip atliekami skaičiavimai, galite nesunkiai tai padaryti, o ir gauti rezultatai bus tikslesni. Gautus duomenis galėsite drąsiai lyginti tarpusavyje, nes būsite tikri, kad viskas skaičiuota naudojantis ta pačia metodika. Dėl skirtingų skaičiavimo būdų, susiduriame su sunkumais, kai norime palyginti skirtingų investicijų arba skirtingų tarpusavio skolinimosi operatorių uždirbtą pelną. Dėl šios priežasties svarbu išsiaiškinti kaip operatorius skaičiuoja grąžą arba galime patys tai padaryti, straipsnio apačioje galėsite parsisiųsti mano sudarytą Excel lentelę, panaudojant XIRR funkciją.

Kodėl grąža nurodoma puslapiuose gali neatitikti realios grąžos?

Tarpusavio skolinimo operatorių puslapiuose pateikiama grąža nėra klaidinga, tačiau kiekvieno operatoriaus skaičiavimo metodika gali skirtis, todėl sudėtinga palyginti tarpusavyje. Dažnai grąža yra  skaičiuojama nuo investuotos sumos, o tai reiškia, kad neįdarbinti pinigai neįtraukiami. Jeigu savo sąskaitoje turite 1000 eurų, o investavę esate tik 100 eurų, jūsų grąža bus skaičiuojama nuo pastarosios sumos.

Taip pat grąžą gali būti pateikiame kaip vidutinė metinė palūkanų norma, kuri tik parodo už kokias palūkanas jūs vidutiniškai skolinate, jeigu skaičiuojant atsižvelgiama į investuotos sumos dydį, gautas rodiklis vadintųsi svertinė metinė palūkanų norma. Tarkime Jūs investuojate 100 eurų su 20% palūkanomis ir 200 eurų su 25%, tai vidutinė palūkanų norma būtų 22,5%, tačiau į antrą paskolą investuota didesnė suma, todėl jai suteikiamas didesnis svoris ir svertinė metinė grąža būtų – 23,33%. Tai yra tik techniniai dalykai, svarbiau yra žinoti, ką kiekvienas skaičius reiškia jūsų pasirinktoje platformoje.

Kaip galima skaičiuoti metinę grąžą tarpusavio skolinimosi platformose?

Rodiklių, skaičiuojančių metinę grąžą gali būti įvairių, čia paminėti tik 4, kurie yra dažniausiai pasitaikantys. Jeigu norime grąžą palyginti su kitomis investicijomis labai svarbu pasirinkti tinkamą rodiklį ir visą laiką laikytis tos pačios metodikos:

  • investicinė grąža (ROI);
  • vidutinė metinė grąža;
  • geometrinė vidutinė investicijų grąža (CAGR).
  • grąža pagal piniginius srautus (IRR), jeigu nereguliarūs (XIRR)…

Šiame straipsnyje palyginsime tik 2 grąžos skaičiavimo metodus, tai yra patį paprasčiausią – investicinė grąža (ROI) ir vidinė pelno norma (XIRR). XIRR funkcija pasirinkta todėl, kad pinigų srautas yra nereguliarus, tai yra investicijos daromos skirtingu metu ir nevienodomis sumomis.

1. Investicinė grąža (ROI – return on investment)

Paprasčiausias būdas skaičiuoti grąžą, dažniausiai sutinkamas investuojant į akcijas:

ROI = (α – β ) / α

Kur α yra suma periodo pabaigoje, o β – pradinė investuota suma. Tarkime jūs investuojate 1000 eurų, o metų gale turite 1100 eurų, tai jūsų grąža lygi 10%.

Tai labai paprastas skaičiavimas, tačiau nėra tikslus, nes nėra vertinamas pinigų judėjimas. Tarkime jūs investuojate tą patį 1000 eurų sausio mėnesį, kovą jūs investuojate dar 500 eurų, o spalio mėnesį iš sąskaitos išsiimate 500 eurų, metų gale jūsų sąskaitos vertė yra 1100 eurų. Naudojantis ROI formule, grąža būtų tie patys 10%, nors kapitalo judėjimas buvo visai kitoks nei pirmuoju atveju. Nors metų gale turite tą pačią sumą, tačiau metų bėgyje jūsų investuotas kapitalas (įdarbintas), nuo kurio buvo gaunamos palūkanos, buvo didesnis, todėl tikroji metinė grąža turėtų būti mažesnė nei 10%.

Jeigu investicijos yra aktyviai valdomos, tai yra pastoviai papildomas portfelis arba išimami pinigai, tai ROI nėra tinkamas būdas norint skaičiuoti grąža. Euras uždirbtas šiandien yra vertingesnis nei rytoj. Kad žinotume kiek 1 ateities euras vertas šiandien, turime įvertinti diskonto normą, tai yra ateityje laukiamo kapitalo vertę perskaičiuoti į kapitalo vertę dabartiniu laiku.

2. Grąžos skaičiavimas naudojantis XIRR funkcija

Vienas tiksliausių ir paprasčiausių būdų, pasinaudoti Excel naudojama funkcija XIRR. Grąža skaičiuojama nuo tos dienos, kada pervedami pinigai, įtraukiant ir neįdarbintas sumas. Kiekviena paskola neskaičiuojama atskirai, tačiau funkcija leidžia įvertinti nuo kokios sumos pradėjote ir kiek turite dabar.

Skaičiuoklės kūrimas

  1. Susikurkite naują skiltį Microsoft Excel programoje arba jūsų naudojamoje alternatyvoje. Vieną stulpelį pavadinkite “Data”, antrąjį “Suma”. Lentelėje bus pildomos piniginės perlaidos ir išėmimai iš sąskaitos, įrašant datą stulpelyje A ir piniginę sumą B.
  2. Surašykite visas tarpusavio skolinimo sąskaitų operacijas, kurias atlikote, tai yra papildymai ir pinigų išėmimai. Kur rasti tokią informaciją?

Paskolų klubas: pasirinkite skiltį Sąskaita – Sąskaitos apžvalga – Sugrupuotos operacijos (pasirinkite Visas laikotarpis).

Finbee: prisijungę prie savo sąskaitos, pagrindiniame lange paspauskite Įnešti/išmokėti lėšas ir matysite visus savo pavedimus pagal datas.

Savy ir Lenndy sudėtingiau sužinoti pinigų pervedimo datas ir paskaičiuoti galutinę viso portfelio vertę, nes depozitai laikomi Paysera sąskaitoje (patarimas: susikurti atskiras Paysera sąskaitas-NEMOKAMAI). Jeigu sąskaita skirta tik vienai platformai, tada nesunkiai matysite, kada papildėte sąskaitą ir koks dabartinis likutis.

Iš pradžių surinkti visą informaciją gali atrodyti sudėtinga, tačiau vėliau reikės tik papildyti duomenis, atliekant sąskaitos papildymus arba išėmimus. Svarbu, kad jūsų lentelė būtų visada šalia.

  1. Surinktus duomenis suveskite į Excel sukurtą formą. Visos operacijos pildomos kartu su data, prieš pinigų išėmimo sumą rašomas minuso (-) ženkas. Po visomis operacijomis turite įvesti dabartinę viso portfelio vertę (kad veiktų formulė, šita suma turi būti su minuso ženklu kaip ir pinigų išėmimai). Visą portfelio vertę galite matyti tarpusavio skolinimo operatorių platformose, ją turi sudaryti likusi grąžinti paskolų suma + grynieji pinigai. Dažniausiai platformose nurodoma tik visa likusi grąžinti paskolų suma, tai tiesiog prie tos sumos pridėkite neįdarbintus pinigus. Viskas turėtų atrodyti taip:

tarpusavio skolinimas, sutelktinis finansavimas - XIRR lentelė skaičiuoti metinei grąžai-min

Svarbu: kad XIRR funkcija veiktų, portfelio vertė taip pat kaip ir pinigų išėmimai, turi būti įvesta su minuso ženklu.

  1. Norėdami paskaičiuoti XIRR funkciją, tuščiame langelyje įrašykite ženklą (=) ir raides XIRR. Pažymėkite visas atliktas operacijas (B3:BX;A3:AX). B3 žymi pirmąją sumą, o BX – paskutinę, X priklauso nuo to, kiek eilučių yra užpildyta. Atitinkamai, A3 reiškia pirmąją operacijos datą, AX – paskutinę. Mūsų pavyzdyje funkcija atodytų taip: =XIRR(B3:B15;A3:A15).

Papildomai galite įtraukti nemokumo koeficientą

Norėdami dar tikslesnių grąžos skaičiavimų, galite įtraukti nemokumo koeficientus pagal paskolos vėlavimus. Kadangi žinome, jog dalis paskolų bus negrąžinta, savo skaičiavimus galima papildyti statistiniais duomenimis su paskolų vėlavimais. Lietuvoje dar neturime tokios statistikos ir tikėtina, kad dar neturėsime ateinančius pora metų, kol nebus pilnai išmokėtos vidutinio termino paskolos.

Galime pasinaudoti užsienio praktika ir daryti prielaidas, kad turėsime panašius rezultatus. Tačiau su šiomis prielaidomis būkite labai atsargūs. Taip pat galite pagal savo asmeninę patirtį nusistatyti koeficientus, juos išskaidant į pesimistinį, realų ir optimistinį variantus. Paveikslėlyje matome, kokia paskolų dalis yra negrąžinama, atsižvelgiant į vėlavimus platformoje tarptautinėje platformoje LendingClub:

tarpusavio skolinimas, sutelktinis finansavimas - lending club nemokumas procentas-min

Patarimas: Kol neturime statistikos Lietuvoje, nereiktų įtraukti vėlavimų grąžinimo procento, kadangi negalime lyginti skirtingų šalių vartojimo kredito gavėjų įsipareigojimų vykdymo. Kaip matome iš Estijoje veikiančios tarpusavio skolinimosi platformos “Bondora” pavyzdžių, Estijos gyventojų rizika yra mažesnė nei Ispanijos. Tai labai priklauso ir nuo kultūrinių dalykų, vartotojų įpročių ir kitų individualių veiksnių, todėl teigti, kad vartotojai vienodai vykdys savo įsipareigojimus, tikrai negalime.

Remtis tarptautine praktika nebūtų tikslu, tačiau žinoti, kaip įmanoma pasiskaičiuoti tikslensę portfelio grąžą – verta. Turint daugiau informacijos prieš priimant sprendimus investuoti, turėsim didesnę tikimybė uždirbti daugiau.

Išvados

Iš pradžių visa tai gaili atrodyti sudėtinga ir painu, ypatingai jeigu investuoti pradėjote visai neseniai. Tačiau vieną kartą susivedę visą informaciją į lentelę, papildyti turėsite tik tada kai įnešite papildomus pinigus arba juos išsiimsite, nebereikės kiekvieną kartą peržiūrinėti ataskaitų.

Patarimai: nusistatykite vieną dieną mėnesyje, kurios metu suvesite atnaujintus duomenis, tokiu būdu tiksliai žinosite savo portfelio statistiką kiekvieną mėnesį ir matysite jos svyravimus, taip pat nereikės galvoti, kada reiktų atnaujinti informaciją.

Pasirinkite vieną metodiką pagal kurią skaičiuosite visų savo investicijų grąžą, taip galėsite nesunkiai palyginti pelną uždirbtą iš vertybinių popierių, investavimo į paskolas ar kitų alternatyvių investicijų.

Skaičiavimams galite nudauti jau sukurtą Excel failą, kurį galite parsisiųsti užpildę formą:

Parsisiųskite grąžos skaičiuoklę

O kokias jūs naudojate skaičiavimo formas?

1 reply

Palikite komentarą

Mums svarbi Jūsų nuomonė!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *