6 klausimai į kuriuos privalo atsakyti kiekvienas P2P skolintojas

P2P tarpusavio skolinimo klausimynas

Atsakius į šiuos klausimus, paaiškės, kodėl tarpusavio skolinimosi platforma man meluoja, kas pavogė ne tik sūrį, bet ir pinigus, kam reikia naujo rato, kaip greičiau viską parduoti ir išpildyti gražuolių norus?

1. Kodėl tarpusavio skolinimosi platforma man meluoja?

Vienas iš pagrindinių kriterijų renkantis investicinį instrumentą yra prognozuojama metinė grąža. Tarpusavio skolinimosi platforma suteikia galimybę uždirbti tikrai nemažą grąžą, tačiau nepamirškite – dalis paskolų bus negrąžinta.

Svarbu atkrepti dėmesį, kad tarpusavio skolinimo platformose parašyta palūkanų norma, nereiškia, kad pasibaigus metams skaičiuosite tokią grąžą. Šis skaičius tik parodo, už kokias palūkanas jūs skolinate savo pinigus. Dalis paskolų bus negrąžinta ir tai sumažins uždarbį.

Lietuvoje veikiančių tarpusavio skolinimosi platformų (P2P) vidutinė siūloma palūkanų norma svyruoja tarp 12-25%. Vienoje didžiausių platformų Europoje, Bondora – 22%. Viena didžiausių tarpusavio skolinimosi platforma pasaulyje – LendingClub, siūlo investuoti už 14%. Didėjant investuotojų skaičiui, auga konkurencija ir tai, atitinkamai mažina palūkanų normą, kadangi vis daugiau investuotojų nori įdarbinti savo pinigus.

Reali grąža, kurią pasieksite tinkamai paskirstę investicijas, gali būti visai kitokia. Remiantis Lietuvos bankui pateikiama statistika, Lietuvoje veikiančių platformų galimai nemokios paskolos sudaro apie 4-9%, tai yra paskolos, kurių įmokos vėluoja daugiau kaip 60 dienų. Tai reiškia, kad metinė grąža gali sumažėti panašiame intervale. Lietuvoje veikiančių platformų reali metinė grąža turėtų būti tarp 10-19%, vienoje didžiausių platformų Europoje, Bondora – 16%, vienoje popouliariausių pasaulyje (LendingClub) apie 7%.

2. Kas pavogė mano pinigus?

Tarpusavio skolinimosi platformos dar neturi ilgos istorijos, kuria remiantis būtų galima prognozuoti ateities tendencijas, tačiau jau sugebėjo išgyventi pasaulinės krizės metu. 2007 – 2009 metų laikotarpiu, Amerikos akcijų rinką atspindintis indeksas S&P500 prarado apie 55% savo vertės, tačiau tarpusavio skolinimo platforma Lending Club, netgi atskaičius nemokias paskolas, sugebėjo fiksuoti teigiamą grąžą – 2,37% (šaltinis: LendingClub). Tai parodo, kad net ir esant nenumatytoms aplinkybėms, turto nuvertėjimui bei padidėjusiam nedarbo lygiui, žmonės vistiek vykdo savo įsipareigojimus.

3. Ar reikia išradinėti ratą?

Žmonėms reikia paskolų, o jūs tiesiog jas finansuojate. Tai yra pagrindinis tarpusavio skolinimo principas, paskolos iš žmonių. Daugeliui būtų sudėtinga paaiškinti, kas yra obligacija arba kaip veikia akcijų rinka, tačiau su paskolomis viskas labai paprasta. Naudojantis tarpusavio skolinimo platformoma, nereikia vienam investuotojui finansuoti visos paskolos, todėl skolinti galite mažomis sumomis. Pradėti investuoti į paskolas žmonėms galite vos nuo 5 eurų.

4. Kam dirbti, jei gali dirbti pinigai?

Puikus pasyvių pajamų šaltinis. Kiekvieną mėnesį jūs gausite pinigų srautą iš savo investicijų. Uždirbtas palūkanas galite ir vėl įdarbinti, o tam net nereikia papildomų pastangų, kadangi didžioji dalis platformų pagal jūsų nustatytus kriterijus, gali automatiškai investuoti laisvus pinigus. Jūsų pinigai bus automatiškai reinvestuojami ir uždirbinės palūkanas, vienintelis darbas, kurį pradžioje turėsite padaryti, tai nusistatyti kriterijus, pagal kuriuos bus atrenkamos tinkamos paskolos. Neveltui daugelio investuotojų labai mėgstamas Alberto Einšteino legendinis pasakymas, kad sudėtinės palūkanos yra galingiausia jėga. Ko dar laukiate, pasinaudokite šia jėga.

5. Gal jau laikas išsiparduoti?

Didžioji dali paskolų žmonėms yra ilgalaikės, tai reiškia, kad pinigus įdarbinate ilgesniam nei vienerių metų laikui. Tačiau ką daryti, jeigu pinigų prireikia staiga? Tai galėjo būti viena iš priežąsčių, kodėl žmonės neskubėjo naudotis tarpusavio skolinimo platformomis – likvidumas, tačiau situacija pasikeitė. Didžioji dalis platformų sukūrė antrinę rinką, kurioje investuotojai gali pardavinėti savo paskolas ir netgi papildomai užsidirbti. Paskolas galite parduoti su premija arba su nuolaida, tai priklauso nuo to, kaip skubiai norite parduoti. Didėjant pasitikėjimui tarpusavio skolinimo platformomis ir augant skolintojų skaičiui, naujai išleidžiamų paskolų skaičius taip greitai nedidėja, todėl antrinė rinka tampa vis populiaresnė tarp investuotojų.

6. Ar galiu pakeisti pasaulį ir jį padaryti gražesniu?

Kiekvienos “Mis Pasaulis” gražuolės pagrindinis noras yra pasaulį padaryti gražesniu. Tačiau ar tai įmanoma? Investuodami per tarpusavio skolinimo platformą, jūs galite keisti gyvenimus. Tai gali padėti žmonėms, susidūrusiems su laikinais sunkumais, padengti mokamas milžiniškas kredito kortelių palūkanas, sumažinti turimus įsipareigojimus ir padėti tapti laisvesniais, o visa tai įvyks dėl jūsų investuotų 5 eurų. Gal vienai dienai galiu atsisakyti kavos puodelio?

Išvados

Tarpusavio skolinimo platforma, suteikianti galimybę investuoti į žmonių paskolas, gali atrodyti rizikinga, tačiau turint tinkamą strategiją ir išskaidant riziką, galima ženkliai pagerinti investicinio portfelio metinę grąžą.

0 komentarai

Palikite komentarą

Mums svarbi Jūsų nuomonė!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *