,

Kas yra tarpusavio skolinimas (P2P lending)?

Tarpusavio skolinimas, sutelktinis finansavimas straipsnio nuotrauka

Prieš 10 metų dar nebuvo galimybės taip paprastai investuoti į paskolas ir iš dalies pasijausti tikru bankininku, tačiau tarpusavio skolinimas kaip investavimo alternatyva tampa vis populiaresnė ne tik visame pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Didėja ne tik paskolų portfelis, bet ir paskolų įvairovė.

Noras viską turėti čia ir dabar priverčia žmones ieškoti būdų kaip gauti papildomų pinigų. Vieni skolinasi bankuose, kiti kredito unijose arba greitųjų paskolų biuruose, tačiau tai reikalauja labai daug laiko ir dažnai sumokamos didėlės palūkanos. Dėl šių priežasčių atsirado galimybė pasiskolinti pinigus pigiau ir paprasčiau, o investuotojams – papildoma galimybė užsidirbti.

Jeigu norite plačiau sužinoti apie galimybes investuoti, suteikiant paskolas privatiems asmenims (P2P lending), šis straipsnis yra skirtas Jums.

Kas yra tarpusavio skolinimas?

Pradėkime nuo apibrėžimo – žmogaus skolinimas žmogui (angl. peer to peer lending), tai yra žmonių grupės sutelkimas, naudojantis internetine tarpusavio skolinimo platforma, kurių tikslas investuoti į kitų žmonių paskolas ir uždirbti palūkanas (arba pasiskolinti pinigus pigiau nei imant greituosius kreditus).

Paprastai tariant, šis investavimo būdas mažai kuo skiriasi nuo pinigų skolinimo draugui. Tarkime, draugui reikia papildomų pinigų, o Jūs galite paskolinti ir iš to dar uždirbti palūkanų. Skolinant draugui, Jūs tiksliai žinote, kam skolinate, ir tai suteikia saugumo jausmą, tačiau iš tikrųjų nežinote savo draugo finansinės padėties, tiesiog pasitikite juo kaip asmeniu, kurį gerai pažįstate. Skolinant per sutelktinio skolinimo platformą, Jūs turite visą reikalingą finansinę informaciją, kuria remiantis priimate sprendimą ar paskolos gavėjas galės grąžinti Jums pinigus ir sumokėti palūkanas.

Skolininko reitingas, kam galima skolinti pinigus

Prieš skolindami pinigus, Jūs galite išnagrinėti skolininko profilį: matyti gaunamas pajamas, esamus įsipareigojimus, gyvenamąją vietą, šeimos statusą, turimą nekilnojamąjį turtą, bei kitą susijusią informaciją. Tarpusavio skolinimo latformos taip pat skaičiuoja skolininkų reitingus, panašiai kaip ir kredito kompanijos ar bankai, prieš priimdami sprendimą jie objektyviai įvertina skolininko finansinę būklę ir pagal numatytus kriterijus suteikia savo reitingą (A*, A, B, C, D). Kiekviena platforma naudoja savus reitingų algoritmus, bet bendrai tai parodo kliento rizikos lygį, atitinkamai:

A* – Ilgalaikę, nepriekaištingą kredito istoriją, ilgametę darbo patirtį, aukštąjį išsilavinimą, labai žemą įsiskolinimo lygį turintis klientas. Klientas turi skolinimosi istoriją, visus finansinius įsipareigojimus vykdo laiku.

D – Tai klientas, kuris šiuo metu neturi nepadengtų skolų, tačiau praeityje vėluodavo vykdyti savo finansinius įsipareigojimus. Įmokų kredito įstaigoms ir pajamų santykis aukštas.

Rizikos valdymas, vienas svarbiausių dalykų investuojant

Nemokamų pinigų nebūna. Investuodami visada rizikuojate, kad prarasite dalį investicijos, nors daugelis platformų yra aiškiai nurodžiusios veiksmų seką, kokiais būdais Jūsų pinigai bus išieškomi.

Kaip sumažinti riziką ir pasiekti norimą grąžą? Prisiimdami mažesnę riziką, uždirbate mažesnes palūkanas, ši taisyklė galioja visur. Norėdami išskaidyti riziką, pirmiausiai turite diversifikuoti savo suteikiamas paskolas pagal skolininkus ir netgi skirtingas tarpusavio skolinimo platformas. Galite remtis statistika, kokius kriterijus atitinkantys skolininkai yra mokiausi.

Palūkanos priklauso nuo Jūsų prisiimamos rizikos. Nors Lietuvoje veikiančių platformų istorija dar nėra ilga, tačiau pasiekiama metinė grąža yra ištiesų verta dėmesio – 12-27%. Palyginimui, investuojant i akcijas ilguoju laikotarpiu, galite vidutiniškai tikėtis 8% metinių palūkanų. Komerciniuose bankose siūlomos indėlių palūkanos sieka vos 0,05 – 0,8% per metus. Tarpusavio skolinimas suteikia galimybę pasinaudoti sudėtinių palūkanų galia ir taip padidinti metinę grąžą.

Sekite mūsų naujienas ir sužinosite daugiau apie šį investavimo būdą.

2 komentarai
 1. Inga Petrikaitė
  Inga Petrikaitė says:

  Laibai įdomu buvo susipažinti su P2P veikimo pricipu, galimybėmis investuoti ir naudotis tokiomis teikiamomis paskolomis. Manau, kad Lietuvoje, tokioje mažobe valstybėje, toks kreditavimo ir investavimo modelis labai reikalingas ir naudingas. Linkiu sėkmės pradinėje vystymosi stadijoje. Būtinai seksiu Jūsų tinklapio pateikiamą informaciją, straipsnius ir rekomendacijas.

  Atsakyti
 2. Inga Petrikaitė
  Inga Petrikaitė says:

  Laibai įdomu buvo susipažinti su P2P veikimo pricipu, galimybėmis investuoti ir naudotis tokiomis teikiamomis paskolomis. Manau, kad Lietuvoje, tokioje mažoje valstybėje, toks kreditavimo ir investavimo modelis labai reikalingas ir naudingas. Linkiu sėkmės pradinėje vystymosi stadijoje. Būtinai seksiu Jūsų tinklapio pateikiamą informaciją, straipsnius ir rekomendacijas.

  Atsakyti

Palikite komentarą

Mums svarbi Jūsų nuomonė!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *