,

Diversifikavimas – nesudėkite visų kiaušinių į vieną pintinę

kiaušiniai pintinėje, rizikos paskirstymas (diversifikavimas) investuojant į tarpusavio skolinimo platformas, sutelktinis finansavimas

Vienas svarbiausių dalykų, nuo ko reiktų pradėti investuoti į tarpusavio skolinimo rinką (paskolas žmonėms) yra susikurti strategiją, kaip tinkamai diversifikuoti paskolas ir sumažinti riziką patirti nuostolius. Pradedantieji investuotojai daugiausiai dėmesio skiria kiekvienos paskolos detalėms, nežinodami, kad svarbiau yra paskirstyti savo kapitalą tarp šimtų skirtingų paskolų (diversifikavimas). Investuotojai, kurie patiria nuostolius arba uždirba nepakankamą metinę grąžą, dažnu atveju kaltina visą tarpusavio skolinimosi rinką, tačiau, dažnu atveju, to priežastis gali būti tiesiog nepakankamai plačiai paskirstyta investavimui skirta pinigų suma.

Viena didžiausių klaidų, kurią gali padaryti pradedantysis investuotojas – susivilioti didelėmis palūkanomis, kurias siūlo žemą kredito reitingą turintis paskolos gavėjas, ir investuoti visus arba didžiąją dalį savo investicijų į vieną arba kelias paskolas. Tokiu atveju, tikimybė prarasti pinigus yra labai didelė.

Kaip žinoti, kiek reikia įsigyti skirtingų paskolų, kad portfelis būtų tinkamai apsaugotas?

Lietuvoje neturime tokios statistikos, nes tarpusavio skolinimosi rinka dar sąlyginai nauja. Remiantis tarptautine praktika, tarpusavio skolinimosi platforma „LendingClub“ pateikiamais duomenimis, galime statistiškai paskaičiuoti, į kiek mažiausiai paskolų reiktų investuoti, norint sumažinti tikimybę patirti nuostolius. Nors statistika paremta daugiau kaip 20 000 skirtingų paskolų, kurios jau pilnai įvykusios, tačiau praeities rezultatai niekada negarantuoja, kad taip pat bus ateityje.

diversifikuotas tarpusavio skolinimo portfelio pavyzdys

šaltinis: LendingRobot.com

Šiame grafike matome, kad kiekvienas investuotojas, kuris savo portfelyje turėjo mažiausiai 173 paskolas, nepatyrė nuostolių.

Kiek dar taupyti, kad galėčiau pradėti investuoti?

Anksčiau paminėta tarpusavio skolinimosi platforma „LendingClub“, investuotojams yra nustačiusi $25 minimalią sumą skirtą 1-ai paskolai. Lietuvoje veikiančiose platformose minimali suma, kurią galime investuoti į vieną paskolą žmogui yra 5 eurai . Norėdami tinkamai išskaidyti riziką, investavimui į paskolas „LendingClub“ platformoje, turėtume būti paskyrę mažiausiai $4325, atitinkamai Lietuvoje – 865 eur (173 paskolos). Tai yra minimali suma, remiantis statistika, kurią investuodami ir paskirstydami tarp paskolų, galite jaustis saugiau.

Reikia atkreipti dėmesį, kad skaičiavimai atlikti įtraukiant visų reitingų paskolas. Teoriškai paskolų, turinčių geriausią skolinimosi reitingą, skaičius portfelyje gali būti mažesnis ir atitinkamai, investuojant tik į paskolos, turinčias prasčiausią reitingą ir norint tinkamai diversifikuoti riziką, neužteks turėti tik 173 paskolas. Taip pat, nepamirškite, kad tikintis ekonomikos nuosmukio metu, norint maksimaliai apsaugoti savo portfelį, paskolų kiekis turėtų būti didesnis.

Kaip dar galima diversifikuoti?

Nors pagrindinis reikalavimas investuotojams yra paskolų skaičius, tačiau papildomai rizika gali būti sumažinta:

  • Investuojant į skirtingą reitingą turinčias paskolas – aukščiausią skolinimosi reitingą turinčių paskolų palūkanų norma yra mažesnė, jos laikomos saugesnėmis, dėl šios priežąsties, šio reitingo paskolos portfelyje taip pat turėtų rasti savo vietą.
  • Užsitikrinant grąžą – dalis investicijų turėtų būti skirta saugioms paskoloms. Ką mes laikome saugiomis paskolomis? Saugiomis paskolomis galime laikyti paskolas, kurios užtikrintos įkeičiamu turtu (idealiu atveju NT), apsaugotos draudiminiu ar kompensaciniu fondu, suteikta  atpirkimo (buyback) garantija. Šioms paskoloms nėra 100% grąžinimo garantijos, tačiau jų rizika sąlyginai yra mažesnė.
  • Pasirenkant skirtingas platformas – savo investicijas reiktų paskirstyti tarp kelių skirtingų platformų, visada išlieka rizika, kad platforma gali bankrutuoti. Būtinai pasidomėkite, kas nutinka pasirinktos platformos bankroto atveju su Jūsų investicijomis.
  • Paskirstant geografiškai – galite pasinaudoti tarptautinėmis platformomis, investicijas paskirstant tarp šalių, kadangi visos šalys turi skirtingus rodiklius, atitinkamai skiriasi ir jų rizika.

Išvados

Norint apsaugoti savo investicijas, būtina diversifikuoti ir sumažinti riziką patirti nuostolius. Kaip ir visur, persistengti tikrai nereiktų, investuojant į labai didelį kiekį paskolų, Jūsų metinė grąža artėja prie vidutinės grąžos, kokią pateikia platforma, o visi juk norime uždirbti daugiau. Taip pat, norint investuoti į daug skirtingų paskolų, pradedate mažinti savo paskolų atrankos kriterijus, nes neužtenka pasiūlos. Optimalus variantas būtų turėti tarp 200 – 500 paskolų, tačiau visa tai dar priklauso nuo Jūsų investicijų sumos. Jeigu investuosite 100 000 eurų į 200 paskolų, tai vienai paskolai turėsit skirti apie 500 eurų, o tai reiškia, kad bus daug sunkiau rasti pirkėją, jeigu vėliau norėsite parduoti savo paskolą antrinėje rinkoje. Patartina turėti aiškią strategiją, pagal kurią skirstytite savo investicijas.

0 komentarai

Palikite komentarą

Mums svarbi Jūsų nuomonė!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *